Konut Güneş Enerjisi Neden Depolamaya Hazır Olmalıdır?

Kuzey Amerika'da güneş enerjisi tesislerinin hızla büyümesi, son on yılın en önemli ekonomik ve çevresel başarı öykülerinden biridir. GTM Research'e (şu anda Wood Mackenzie Power & Yenilenebilirler) göre, ABD'nin 2018'in ikinci çeyreğinin sonunda 2.3 gigawatt'lık bir kurulumun görüldüğü çeyrek sonunda toplam kurulu güneş kapasitesi 58 gigawatt'ın biraz üzerindeydi. Bu sayıyı bağlamlamak için, 2011'in güneş enerjisi için “tarihi” bir yıl olarak kabul edildiğinden toplam kurulum 1.8 gigawatt'ı aştı.

Güneş enerjisi tesisatlarının hızının sadece artması bekleniyor. Wood Mackenzie Power & Renewables, toplam PV kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde iki katından fazla olmasını ve yıllık kurulumların 2023 yılına kadar 14 gigawatt'a ulaşmasını bekliyor. Bu büyümenin büyük bir kısmı WoodMac'ın sistem fiyatına göre gerçekleşmesini beklediği konut tesislerinden gelecek. 2023 yılına kadar yüzde 30'dan fazla düşüş.

Bu açıkça büyük bir başarı olsa da, artan inovasyon ihtiyacını vurgulayan bir takım komplikasyonlarla birlikte geliyor. "Yeniliğin bu kadar önemli olmasının nedeni, güneşin kendi en büyük düşmanı olabilmesi ve güneşe yüksek nüfuz etmenin şebeke operatörlerinin müşterilerine son derece güvenilir elektrik sağlamadaki temel işlevlerini sürdürmelerini zorlaştırabilmesidir," dünyanın önde gelen dize invertör üreticisinin bir bölümü olan Huawei Kuzey Amerika'nın Akıllı PV İşletmesinin başkanı ve genel müdürü.

Şebeke operatörleri, güneş enerjisinin müşterilere en temel vaatlerini yerine getirme yeteneklerini tehdit ettiğine inandığında, endişelerini gidermek için harekete geçiyorlar. Bunlar, kullanım süresi oranları ve güneş enerjisinin şebekeye ihracatı üzerinde kısıtlamalar içerebilir. Buna karşılık, güneş enerjisi endüstrisi gelişmeye ve yenilik yapmaya söz verdi.
Posted in: